Lista aktualności Lista aktualności

Ćwiczenia Straży Pożarnej

W piątek 30 września w lasach Nadleśnictwa Jawor odbyły się ćwiczenia Straży Pożarnej. Miały one miejsce się na terenie Leśnictw Myślinów i Muchów. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że około godz. 12 na numer alarmowy wpłynęła informacja o widocznym zadymieniu nad lasem w okolicach Muchowa. Natychmiast zostały zadysponowane zastępy straży pożarnej.

Wg scenariusza ćwiczeń doszło do pożaru lasu, a także do przygniecenia człowieka przez ścięte drzewo. Teren objęty działaniami podzielony został na dwa obszary.

Na pierwszym obszarze odbyło się gaszenie lasu przez przybyłe jednostki straży pożarnej. Podane zostały 4 prądy wody w natarciu. Na drugim prowadzone były czynności z zakresu ratownictwa technicznego gdzie, zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, człowiek został przygnieciony drzewem.

Dodatkowo ćwiczeniami objęte było dostarczenie wody ze zbiornika w miejscowości Lipa. Częściowo poprzez przetłaczanie wody magistralą wodną na odległość niespełna 2 km.

Na szczęście były to jedynie ćwiczenia, dzięki którym jednostki Straży Pożarnej współpracujące z Lasami Państwowymi mogły sprawdzić się w sytuacji kryzysowej. W ćwiczeniach udział wzięło 12 zastępów ratowniczych tj. ok 60 strażaków, a także pracownicy Nadleśnictwa Jawor.