Lista aktualności Lista aktualności

Co słychać w lesie w styczniu

Drzewa i krzewy pokryła okiść

W wyniku opadów mokrego śniegu, które rozpoczęły się 21-22 stycznia oraz utrzymującej się temperatury w okolicach 0°C, w jaworskich lasach szczególnie na wyższych wysokościach  n.p.m. wystąpiła okiść.

Okiść można określić jako stan oblepienia gałęzi i całych koron drzew przez śnieg, szadź lub gołoledź. Najbardziej niebezpieczne są opady mokrego śniegu w temperaturze około 0°C. Mokry śnieg lub deszcz padający na gałęzie przymarza warstwami do ich powierzchni, powodując stopniowo przeciążenie koron i ich wychylenie od pionu. Przy silnym wychyleniu mechaniczna wytrzymałość drewna zostaje przekroczona i następuje łamanie pni, konarów,  gałęzi na różnych wysokościach.

Okiść jest zjawiskiem niebezpiecznym, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w lesie. Najlepiej unikać wędrówek w tym czasie.

Kwitnie leszczyna

Kwitnienie leszczyny w styczniu to oznaka ciepłej zimy. Według klimatologii leśnej kwitnienie leszczyny, wierzby iwy, podbiału, przylaszczki jest oznaką zarania wiosny. Oczywiście w styczniu nie możemy mówić o zaraniu wiosny, ale ewidentnie mamy do czynienia z ciepłą zimą.

Kwiat leszczyny, tzw. leszczynowy kotek zawiązuje się już jesienią, ale rozkwita dopiero w okresie przedwiośnia, zanim rozwiną się liście krzewu. Jest to jedna z najwcześniej rozkwitających i pylących roślin. Kiedy dokładnie zakwita leszczyna? Pylenie tego krzewu przypada na zimowe miesiące - przeważnie na luty, jednak kiedy zimy są łagodne, „kotki” mogą już pylić w styczniu. Z kolei w przypadku występowania mroźnej zimy, leszczyna może zakwitać dopiero w marcu. Od wielu lat mamy do czynienia z ciepłymi zimami, największe tempo zmian fenologicznych dotyczy wczesnej wiosny. Według dostępnych opracowań naukowych kwitnienie leszczyny i podbiału pojawia się obecnie od 10 do 20 dni wcześniej niż 50 lat temu.